Úspěchy studentů

Roboti opět postupují do mezinárodního semifinále

Robotýmy PULSE a CITASO Prvního českého gymnázia pokračují v tradici a v sobotu 14. prosince si po roce znovu připsaly skvělý úspěch v regionálním kole soutěže First Lego League. V konkurenci devíti týmů zvítězil v celkovém hodnocení tým PULSE, který s přehledem postupuje do semifinále na Slovensku, a nádherné druhé místo patří soutěžícím z týmu CITASO. Moc gratulujeme, udělali jste kus práce na robotech i sami na sobě!

Pro úplnost je třeba doplnit, že v kategorii Robot Game se týmy PULSE a CITASO utkaly o prvenství ve finále, v kategorii Research obsadil PULSE první a CITASO třetí místo, za výkon v kategorii Team Work byl PULSE oceněn 2. místem a v disciplíně Robot Design obsadil 3. příčku.

Výsledky školního kola Soutěže v cizích jazycích – angličtina - 2019/20

Školní kola jednotlivých kategorií proběhla tradičně v mikulášském týdnu od 3. 12. do 5. 12. 2019.

Kategorie IB (primy, sekundy)

Zúčastnilo se 28 soutěžících, 14 postoupilo do 2. kola. Maximum - 95 bodů.

1. místo – Leonard Oeding (V2b) – 89 b.

2. místo – Jan Karas (V2b) – 88 b.

3. místo – Jan Tetur (V2b) – 85 b.

4. místo – Dorotka Sadílková (V2a) – 84 b., 5. místo - Viktorie Kašparová (V2a) - 83 b., 6. místo – Jiří Vavřík (V1b) – 81 b., 7. místo – Daniel Skoupý (V1a) – 80 b.

Na dalších místech (dle abecedního pořádku): David Gouzen, Natálie Anna Hrbatá, Kristýna Chárová, Krištof Kocourek, Amálie Košinová, Tomáš Pospíšil, Tatiana Šmehlíková

Pozvánka na soutěž FLL 2019

Všechny, kdo se zajímají o roboty ze stavebnice Lego, srdečně zveme na veřejnou prezentaci výzkumného úkolu soutěže First Lego League 2019. Akce proběhne v pondělí 9. prosince od 14:00 v aule. Týmy Citaso a Pulse předvedou výsledky své práce při řešení zadání v oboru architektury. Jedná se o generální zkoušku na mezinárodní soutěž, která se uskuteční již v sobotu 14. prosince (viz leták v příloze). Přijďte se podívat - potřebujeme vaši podporu a zpětnou vazbu!

Náboj Junior 2019

Děkujeme našim reprezentantům z řad žáků nižšího gymnázia za důstojné představení v mezinárodní matematicko-fyzikální soutěži Náboj Junior, která proběhla na naší škole v pátek 22. listopadu 2019.  Čtyřčlenné týmy usilují o vyřešení maximálního počtu úloh ve dvou hodinách čistého času. S výsledky se můžete seznámit na stránkách soutěže v republikovém i mezinárodním srovnání. Poděkování také patří pořadatelům soutěže, MFF UK v Praze a několika studentům našeho gymnázia, bez jejichž pomoci by soutěž nemohla proběhnout.

Roboti & architektura

Kroužek robotiky se i letos pod vedením Mgr. Jarmily Weberové zúčastní mezinárodní soutěže v programování First Lego League. Tématem letošního ročníku FLL City Shapers je architektura města. Dva týmy z naší školy nejprve ze stavebnice Lego Mindstorms zkonstruují robota, kterého naprogramují tak, aby splnil některou ze 13 misí na hracím plánu. Konstrukci robota i program dokumentují a připraví prezentaci technického řešení pro porotu.

Mezinárodní juniorský maraton v Německu

Tradičně se naši studenti zúčastnili nejmasovějšího mezinárodního juniorského crossu v Německu ve Schmiedefeldu 18.5. 2019 a opět tradičně s velkými úspěchy. Na trase dlohé 7,2 km obsadil Tomáš Kožák (2.B) 4. místo , Daniel Straka (V5.B) 6. místo (kde na cílové rovince ho o 2 sekundy předběhl polský závodník), Robin Husák (V5.B) byl 9. a Adam Müller (2.A) byl 10. Všem reprezentantům  blahopřejeme.

Čapkoviny

Ve čtvrtek 25. 4. 2019 proběhlo v Praze slavnostní vyhlášení výsledků 6.ročníku literární soutěže Čapkoviny aneb žijeme s knihou. Studentka Markéta Plšková ze třídy 2.A se soutěže zúčastnila a její povídka Zkouška hrdinství se dostala mezi 12 nejlepších. Blahopřejeme Markétě k úspěchu a přejeme jí mnoho dalších tvůrčích nápadů.

Zkouška hrdinství.pdf

Kroužek robotiky boduje na FEL ČVUT

Ve čtvrtek 25. dubna v 10:00 se odměřená Zengerova posluchárna v historické budově ČVUT na Karlově náměstí v Praze proměnila v soutěžní arénu plnou emocí. Odstartovala celostátní Robosoutěž 2019 pro 2. stupeň ZŠ a odpovídající třídy víceletých gymnázií. Více než čtyřicet týmů složených z mladých konstruktérů, mechaniků a programátorů během tří jízd urputně bojovalo o postup do druhého kola soutěže. K našemu nadšení získaly potřebné body všechny tři týmy Prvního českého gymnázia nazvané Conrad s.r.o., R.U.R. Vary a Varáci a ve druhém a třetím kole se utkaly s nejlepšími borci. Po dramatickém vyřazení týmu Varáci (Archip Barkov V4.B a Nikolaj Fatějev V2.A) získal tým R.U.R. Vary (Martin Coubal a František Vondrák z V2.B) skvělé 7. místo a tým Conrad s.r.o. (Leo Oeding, Šárka Šimková a Kristýna Chárová z V1.B) dokonce 5. místo v republice.

Česká lingvistická olympiáda - rok druhý

Poradili byste si se sinhálštinou a tamilštinou? Umíte operovat s nepálskými čísly? Těmto zadáním a dalším jiným úkolům čelila Nora Prokešová (V7.A) na své cestě ČLO, kde ve výsledku dospěla až k nádhernému 14. místu v národním kole. Soutěže se celkem zúčastnilo 2122 zájemců o zapeklité úlohy z neznámých reálných i smyšlených jazyků. Naše škola se do této mladé odborné soutěže zapojila letos teprve druhým rokem a jsme rádi, že stejně jako loni byla úspěšná. Noře blahopřejeme, děkujeme za vzornou reprezentaci školy a těšíme se, že bude v luštění hádanek pokračovat i příští rok.

Matematický klokan

Dne 22.3. se konala soutěž Matematický klokan a i letos žáci řešili velké množství početních i logických úloh. Všem řešitelům se letos velmi dařilo a v jednotlivých kategoriích byli nejúspěšnější tito žáci: Leonard Oeding (V1.B, Benjamín), Jiří Nedvěd (V3.B, Kadet), Kryštof Otýpka (2.A, Junior) a Jakub Červenák (V7.B, Student). Děkuji všem za účast a přeji nadšení a odhodlanost k řešení úloh i do příštích let. Jiří Stulík

Prihlásit se k odběru RSS - Úspěchy studentů